ROK 2019

19 listopada 2019 – Otwarta Przestrzeń Światłownia

Zespół ludowy założony w 2004r. z inicjatywy Gminnej Rady Kobiet w Koronowie, działający pod skrzydłami koronowskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

W skład zespołu wchodzą panie z terenu gminy. Są to członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw: Mąkowarsko, Nowy Dwór, Tryszczyn, a także niezrzeszone w KGW „gospodynie” z Koronowa. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Janusz Jakubowski, znany w regionie i ceniony działacz kultury.

Jednym z atutów zespołu są pięknie haftowane stroje ludowe, wykonane wg wzoru kaszubsko – borowiackiego. Kolorystyka ich nawiązuje do lasów, pól, ziemi i bursztynu. Należy tu podkreślić, że stroje te panie wykonały własnoręcznie.

12 listopada 2019 r.

Pozostając pod urokiem CHOJNICKIEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, dziękuję Ani, Anna Maria Piekarska oraz Dworkowi Polskiemu za zaproszenie i cudowne SPOTKANIE. A ponieważ uwielbiam śpiewać, dziękuję WAM piosenką KIEDY BĘDZIESZ ZAKOCHANY przygotowaną pod muzyczną kuratelą Włodka Ossowskiego.

23 października 2019 r.

Pozostając pod wrażeniem artyzmu „DOROTY” Dorota Sowa Kuziela, I Jej FENOMENALNEGO KONCERTU w bydgoskiej ŚWIATŁOWNI, przekazuję Wam Kochani, zaledwie próbki tego, jak ta artystka CUDOWNIE GRA I ŚPIEWA!!

13 października 2019 r.

Grzegorz Dudziński, twórca i organizator IX FESTIWALU WIDZĄCYCH DUSZĄ. Grzesiek!!!! Jesteś wspaniały!!! Tegoroczna edycja festiwalu, o którą WALCZYŁEŚ JAK LEW, udowodniła, że ta impreza JEST BYDGOSZCZY I ŚRODOWISKU OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZĄCYCH BARDZO POTRZEBNA!!! Gratuluję zwycięzcom: Patrycji Malinowskiej, Milenie Wiśniewskiej, Rafałowi Bladowskiemu(z oddzielnym podziękowaniem za dedykację dla mnie piosenki „Jesteśmy na wczasach”), Kasi Wachnik oraz Rokowi Mulec z żoną Zuzanną.. Koncert PIOTRA MACHALICY – DOSKONAŁY! Dziękuję Wojtkowi Sobocińskiemu za wspólne prowadzenie imprezy. Do zobaczenia ZA ROK!

13 października 2019 r.

 Maria Karpińska, dyrektorka GOKiS w Złejwsi Małej, WYBITNA, WYJĄTKOWA ANIMATORKA KULTURY, już po raz SIÓDMY zaprosiła zespoły ludowe i śpiewacze na piękny FESTIWAL!!! Nasze spotkania u Ciebie MARYSIU, są BEZCENNE. Pozwalają nam spotkać się w gronie osób kochających FOLKLOR, dają siłę do dalszego działanie, inspirują. Dla takich chwil WARTO ŻYĆ!!! Jeszcze raz Marysiu DZIĘKUJĘ. BYŁO SUPER!!!

13 września 2019 r.

BACHANALIA, czyli WINOBRANIE W ZIELONEJ GÓRZE!!! KOCHANI. Jeszcze dwadzieścia lat temu, na ŚWIĘTO WINIOBRANIA w Zielonej Górze przyjeżdżało 3-5 rodzimych WINNIC. Dzisiaj jest ich tutaj ok. 40!!!! To dzięki programowi Pani Marszałek woj Lubuskiego, ELŻBIECIE POLAK, Która na początku lat 2000 wykupiła 36 ha ziemi i oddała ją we władanie 16 lokalnych WINIARZY!!!! I… STAŁ SIĘ CUD!!!. DZIŚ REGION LUBUSKI nazywany jest polską TOSCANIĄ. A WINA!!!! DEGUSTACJOM NIE BYŁO KOŃCA!!! WINA LUBUSKIE SĄ CUDOWNE!!

25 sierpnia 2019 r.

Piękny korowód, otworzył dożynki GMINY LUBIEWO, zorganizowane orzez sołectwo CIERPLEWO. Fantastyczna uroczystość, przygotowana pod wodzą Pani wójt Lubiewa Joanna Jastak i sołtysa Cierplewa – Marcin Nitka. Cała wieś i gmina udekorowana pomysłowymi WITACZAMI, uroczysta msza św. polowa, piękne występy na scenie, CUDOWNA ATMOSFERA I WIELKI SZACUNEK DLA ROLNIKÓW GMINY LUBIEWO, gdzie bardzo aktywnie działają także GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE. Warto tu przyjechać na wypoczynek. Wiadomo, BORY TUCHOLSKIE!!! A zatem jeśli na grzyby, to tylko TAM. POLECAM!!!

24 lipca 2019 r.

Imieniny LIPCOWYCH KRYSTYN, w bydgoskim OGRODZIE BOTANICZNYM UKW, oprawione w kujawskie „ramy”, odbyły się dzisiaj z… WIELKĄ POMPĄ!!! BYŁO CUDOWNIE!!! Dopisali artyści, KRYSTYNY I ICH goście. My KRYSTYNY, dziękujemy za to, że ten miły dzień mogłyśmy spędzić Tak FANTASTYCZNIE!!! CDN…

15 lipca 2019 r.

Wciąż pozostaję pod wrażeniem wspólnego koncertu ZIEMI BYDGOSKIEJ i BRAZYLIJSKICH ZESPOŁÓW POLONIJNYCH z KURYTYBY. Dwa zespoły: rozśpiewana KAROLINKA i roztańczona WISŁA. Brawurowo wykonany przez WISŁĘ, jakże polski mazur, to tylko część repertuaru, w którym równie brawurowo zatańczyli nasi goście także tańce lubelskie, góralskie,kurpiowskie czy biłgorajskie!!! Kochana WISŁO i KAROLINKO, zdejmujemy z głów nasze kujawskie kapelusze, by pokłonić się WAM nisko, po kujawsku i wyrazić wielki SZACUNEK za To, że tak pielęgnujecie kulturalne dziedzictwo Waszych polskich Przodków.
Nam Polakom, od pokoleń mieszkającym w Polsce, łatwo być POLAKAMI. Ale to, że WY tam, w gorącej BRAZYLI, pełnej urzekających rytmów SAMBY, potraficie tak pielęgnować polskie tradycje, to WAM się należy HOŁD NAJWIĘJSZY, który niniejszym postem WAM oddaję, przekazując WAM WYRAZY NAJWYŻSZEGO SZACUNKU

4 lipca 2019 r.

Z szacunku dla ludzkich PASJI, przedstawię WAM KOCHANI dzisiaj, tych uczestników DARŁOWSKIEGO ZLOTU, którzy prezentują ciekawe mundury. Choć nie tylko mundury. Urzekł mnie także strój sanitariuszki ANI i Jej córeczki MARTYNKI, już od maleńkości przyzwyczajanej do ŻYCIA Z PASJĄ! Z pasją do MILITARIÓW, która w Polsce ma coraz więcej naśladowców.

23 czerwca 2019 r.

To był FENOMENALNY KUJAWSKI FESTIWAL PIEŚNI LUDOWEJ W INOWROCŁAWIU! W konkursie wystąpiło 14 zespołów sławiących pieśnią uroki naszej MAŁEJ OJCZYZNY! Grand Prix jury przyznało zespołowi JEZIORANIE z Jezior Wielkich. Dziękujemy więc ORGANIZATOROM, że dzięki WAM możemy wyśpiewać tę naszą Wielką miłość do Kujaw. Zresztą posłuchajcie sami.

27 maja 2019 r.

 No to zaczynamy KULINARNY PIKNIK W CENTRUM BYDGOSZCZY. Młodzież z GASTRONOMIKA ZAPRASZA!!! ORGANIZATOREM TEJ WSPANIAŁEJ IMPRY JEST KRZYSIEK Krzysztof Szczepaniak.

18 marca 2019 r.

 DR JACEK JANISZEWSKI I XXVI WELCONOMY IN TORUŃ. Forum GOSPODARCZE, poruszające najważniejsze problemy naszej gospodarki. Wiele interesujących paneli dyskusyjnych, ważnych gości ze świata biznesu, kultury i polityki. Panel poświęcony Małym Ojczyznom, dziedzictwu kulinarnymu i kulturalnemu REGIONU. Wspaniała inicjatywa Jacek Janiszewski!!! Z moich postów zobaczycie relację w TYGODNIKU BYDGOSKIM

28 lutego 2019 r.

 Kamila Klimczak, artystka PIWNICY POD BARANAMI. Obudziłaś KAMILO wspomnienie Twojego koncertu w Bydgoszczy na FESTIWALU WIDZĄCYCH DUSZĄ, który miałam przyjemność i zaszczyt prowadzić. Grzesiek DUDZIŃSKI, tu z nami na zdjęciu, jest twórcą tego FESTIWALU i też zapewne z przyjemnością posłucha tego miłego DOBRANOC, w Twoim wykonaniu.

2 lutego 2019 r.

Kochani, Dziękuję CUDOWNEJ PUBLICZNOŚCI ŚWIATŁOWNI, GRZESIOWI Dudzińskiemu I zespołowi „ŁOCHOWIANIE za ten PIĘKNY KONCERT. FOLKLOR JEST DLA WSZYSTKICH, jest w nim tyle DOBRA, którego tak WSZYSCY JESTEŚMY SPRAGNIENI. Kochani CZYŃMY DOBRO. Nieważne POD JAKIM SZTANDAREM…CZYŃMY DOBRO. W naszych MAŁYCH OJCZYZNACH POTRZEBA GO TAK WIELE. ZAWSZE JEDEN Z DRUGIM..NIGDY JEDEN PRZECIW DRUGIEMU… CZYŃMY DOBRO!!!

15 stycznia 2019 r.

W gminie Sicienko, było NAS DUŻO. Zebraliśmy 21355,77 zł. Prawie 4 tys. więcej niż rok temu. A gramy tu ponad 20 lat. Wójt gminy Piotr Chudzyński wylicytował tort podarowany i wykonany przez Grażynę Dudek, sołtyskę Mochla- za 2,5 tys. Zł!!! Poczęstował nim CAŁĄ ORKIESTRĘ. Graliśmy I BYLIŚMY WSZYSCY RAZEM. Za te ponad 21 tys. Zł Wesprzemy zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych. Czy ktoś kiedyś w POLSCE zrobił COŚ RÓWNIE WSPANIAŁEGO???