ROK 2020

XX ŚWIĘTO ŚLIWKI W STRZELCACH DOLNYCH

6 września 2020 r.

Moi OSTOMILI!!! To było przepiękne już XX ŚWIĘTO ŚLIWKI W STRZELCACH DOLNYCH. Zawdzięczamy je tym dwojgu wspaniałych ludzi – ANNIE i JANOWI IWANOWSKIM, a także garstce pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu Doliny Strzeleckiej i tamtejszym GOSPODYNIOM, które – może nie od razu – ale jednak, uwierzyły, że POWIDŁA STRZELECKIE potrafią… zawojować świat!!! Tak!!!! Tak!!! Tak!!! Dosłownie, bo Państwo IWANOWSCY uczyli już smażyć powidła i Hiszpanów i Włochów, i niemieckie gospodynie także!!! A w ten weekend, 5 i 6 września 2020 r., w swojej wsi- Strzelce Dolne, której sołtyską jest wybitna kobieta Elżbieta SAJ, świętowali FANTASTYCZNIE, XX-lecie Święta Śliwki!!! Było cudownie!!! Chyba bardzo potrzebowaliśmy, w dobie pandemii, takiego wsparcia, by nie załamać się całkiem i nie pogrążyć w braku nadziei. DRODZY, ANIU i JANKU, miło, że razem z Darkiem Grossem z Radia PiK, mogłam poprowadzić to cudowne ŚWIĘTO STRZELECKIEJ ŚLIWKI, ambasadorki KUJAW w kraju i za granicą. I jest to WASZA ZASŁUGA, zasługa ANNY I JANA IWANOWSKICH, właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego – ŚLIWKOWY SAD. Sukcesu gratuluję WAM i WSZYSTKIM, którzy poszli za WAMI i dzisiaj wraz z WAMI, świętowali w STRZELCACH DOLNYCH, dając także nadzieję, rzeszom WASZYCH gości, na powrót NORMALNOŚCI w czasach pandemii.

5 września 2020 r.

To już po raz XX w STRZELCACH DOLNYCH, króluje ŚWIĘTO ŚLIWKI. Pomysłodawcy i organizatorzy tego święta – ANNA I JAN IWANOWSCY, wraz ze Stowarzyszeniem DOLINY STRZELECKIEJ, otworzyli wczoraj uroczyście tę JUBILEUSZOWĄ odsłonę popularnej w naszym Regionie imprezy. Wczoraj, 5 września, a także i dzisiaj 6 września 2020, wraz z red. R, poprowadzimy scenę tego REWELACYJNEGO WYDARZENIA, popularyzującego dziedzictwo kulinarne KUJAW i POMORZA. POLSKA NAPRAWDĘ SMAKUJE!!! Sprawdźcie to sami i przyjedźcie dzisiaj do STRZELEC DOLNYCH NA PRZEPIĘKNE ŚWIĘTO ŚLIWKI czyli do krainy nie tylko MLEKIEM I MIODEM płynącej, ale obfitującej w kujawskie smaki, których ukoronowaniem są POWIDŁA STRZELECKIE! DO ZOBACZENIA!!

30 sierpnia 2020 r.

Skromne, ale niezwykle podniosłe i uroczyste były tegoroczne KUJAWSKO-POMORSKIE WOJEWÓDZKIE DOŻYNKI 2020 w pięknej TUCHOLI. Mszę św. dziękczynną sprawował Diecezjalny Biskup Pelpliński – ks. Ryszard Kasyna. Kochani ROLNICY, OGRODNICY I SADOWNICY- dziękujemy WAM za tegoroczne plony!!!Agnieszka Kłopotek – wiceprzewodnicząca Sejmiku Woj. Kujawsko-Pomorskiego, pełniąca wraz z Piotrem Całbeckim- marszałkiem województwa, rolę Gospodrzy Dożynek, przyjmując od ROLNIKÓW bochen CHLEBA, prosiła obecne na uroczystości władze, w tym wiceministra rolnictwa, Ryszarda Kamińskiego, by nie zapominać o rolnikach, gdy… już skończą się DOŻYNKI…

Dziękuję Pani AGNIESZCE KŁOPOTEK za zaproszenie do dożynkowej komisji oceniającej stoiska gmin i powiatów. I choć w tym roku, było ich tylko 8, ze względu na ograniczenia liczby osób uczestniczących w uroczystości, ich poziom był wyrównany. Ale 3 osobowa komisja, w składzie: Danuta Wytrążek ze Starostwa Powiatu Tucholskiego, Andrzej Owczarz z Urzędu Marszałkowskiego i ja, musieliśmy wybrać tych najlepszych. Okazali się nimi: 1 miejsce: Powiat Tucholski, z rewelacyjnym Bysławskimi Frantówkami; 2 miejsce- powiat świecki, z fantastyczną GAWĘDĄ kociewską oraz 3. miejsce: Gmina Lubiewo z piękna aranżacja stoiska. Gratulujemy zwycięzcom i… wszystkim stoiskom I OCZYWIŚCIE, jak zawsze, miło było spotkać pracujących kolegów – dziennikarzy: Joasię Sikorę i Piotr Kaja z TVB oraz niezastąpionego red. Andrzej Krystek z Radia PiK. cdn..

DOŻYNKI WOJEWÒDZTWA KUJAWSKO- POMORSKIEGO, TUCHOLA 2020. I te PRZEPIĘKNE WIEŃCE DOŻYNKOWE „WYCZAROWANE”, przeważnie przez członków KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH. Trudno sobie wyobrazić POLSKIE DOŻYNKI, bez tych cudownych WIEŃCÓW DOŻYNKOWYCH. W Tucholi, za ten najpiękniejszy uznano wieniec wykonany przez KGW Przymuszewo, reprezentujący gminę KĘSOWO. Był PRZEPIĘKNY!!! Ale i pozostałe także zachwycały!!!

Miłe dożynkowe spotkania z Przyjaciółmi i Znajomymi, w TUCHOLI 2020. Wśród nich Wiesia Weltrowska, wiceminister rolnictwa – Ryszard Kamiński. Przesympatyczna rodzina Państwa Kłopotek Agnieszka, Eugeniusz, Adam. Oczywiście red. Andrzej Krystek, prowadzący Maciej Puto i kochane zespoły ludowe: Frantówki Bysławskie, Kociewianki… I wszyscy LUDZIE FOLKLORU… Polskie Dożynki, to cudowna tradycja, jakże pięknie zbliżająca ludzi!

19 lipca 2020 r.

Wybrałam się właśnie, 19. 07. 2020 do Tucholi na 61 Dni Borów Tucholskich i… I mimo, że staram się docenić – w dobie pandemii – wysiłek organizatorów, jakoś nie mogę się pogodzić, że właśnie DNIOM BORÓW, i to TUCHOLSKICH, towarzyszył także festiwal FOOD TRUCK-ów. Dla mnie, ceniącej nasze REGIONALIZMY, nasz FOLKLOR, to wcale nie trochę… zbyt głęboki DYSONANS… Zresztą zobaczcie sami. Piękne BORY dookoła… A tu brazylijskie frytki, meksykańskie pastrami czy azjatyckie pierożki… Kochani, przepraszam, a gdzie WASZE tradycyjne borowiackie przysmaki… gdzie szandar, gdzie fiut i zupy grzybowe, gdzie maca borowiacka??? Trochę mi żal, że „rozjeżdżamy” nasze Cudowne dziedzictwo kulinarne, food track-owymi kołami… ŻAL… Pandemia niczego tu nie usprawiedliwia…

12 lipca 2020 r.

W pięknym CHEŁMNIE, na Jarmarku Jaszczurczym, skromniej niż w latach minionych, ale… jednak! Nie zabrakło znajomych wystawców i jarmarkowego uroku!!! Jak przystało na miasto ZAKOCHANYCH, kawa z „bijącym” serduszkiem No I OCZYWIŚCIE historyczne zdjęcie (w maseczce) przy wzorcu METRA CHEŁMIŃSKIEGO, na ścianie przepięknego ratusza. A przystojny pomnikowy, młody UŁAN, po prostu zapytał: CZY POZWOLI Panna Krysia…..🙂🙂🙂 I nie pada deszcz!!

5 lipca 2020 r. Golub Dobrzyń

 

Mariusz Wróblewski, prezes PTTK na Zamku Golubskim i moi golubscy Przyjaciele Grażynka i Waldek, Waldemar Kujawiński zaprosili mnie na Wspaniały 44 TURNIEJ RYCERSKI w Golubiu-Dobrzyniu właśnie. W czas pandemii, przybyli nań tylko polscy WOJOWIE, HUSARZE, RYCERZE, KUSZNICY I ŁUCZNICY, którym oczywiście towarzyszyły piękne białogłowy, często też w rycerskim rynsztunku. Program imprezy niezwykle bogaty, zawody ekscytujące, publiczność dopisała! Odwiedziłam dla WAS namiot Polskiej Ligi Husarskiej, i przekazuję Wam rycerskie pozdrowienie od samego Namiestnika Błękitnej Chorągwi Husarskiej woj. Kujawsko-Pomorskiego Ireneusza Jambora oraz od Golubskich WOJÓW, kultywujących tradycje z VII i IX wieku i od rycerzy z Wąbrzeźna oraz od kaskaderki z grupy Daniela Tomaszewskiego. Wszyscy uczestnicy to prawdziwi rycerze żyjący na co dzień zgodnie z kodeksem 8 cnót rycerskich, czyli: wierności, pobożności,męstwa, roztropności, dworności, hojności, uczciwości i uznania słabszych. No, cóż – RYCERZEM SIĘ NIE BYWA, RYCERZEM SIĘ JEST także na co dzień. Miło było też spotkać w tym ŚWIECIE W ZUPEŁNIE STARYM STYLU i moich Przyjaciół, a wśród nich lubianą dziennikarkę TVB- EDYTĘ STARCZEWSKĄ. Grażynko, Waldku i Mariuszu, dziękuję za tę piękną rycerską przygodę, no i cieszę się, że mamy plany dalszej współpracy. A zatem z KUJAWSKIM pozdrowieniem dla WAS

RYCERSKOŚĆ ZOBOWIĄZUJE!!! Otóż… Wszyscy rycerze, którzy brali udział w 44 Wielkim Międzynarodowym Turnieju Rycerskim w Golubiu Dobrzyniu (3-5 lipca 2020), by wesprzeć ZAMEK, który bardzo wiele stracił w czasie pandemii, postanowili:!!!!… WSZYSTKIE SWOJE NAGRODY PIENIĘŻNE zdobyte w czasie tego turnieju, przeznaczyć na pomoc dla golubskiego zamku. O czym poinformował mnie jeden z głównych organizatorów Mariusz Wróblewski, prezes golubskiego Zarządu Oddziału PTTK. Ja, KUJAWIANKA, czołem przed Wami biję, Mości Panowie..

22 czerwca 2020 r.

Tradycyjne DNI POLA odbywające się w miniony weekend (20-21 czerwca 2020) w podbydgoskim Minikowie, były okazją do zaprezentowania przez moich Przyjaciół, miłośników historycznych maszyn i pojazdów rolniczych, ich najwspanialszych eksponatów. Błyszczały więc wypolerowane traktory, motocykle, Żuki i stare ciężarowki kolekcjonerów ze SKANSENU ŁOCHOWICE oraz z MIĘDZYKÓŁKOWEJ BAZY MASZYNOWEJ w Kruszynie. Ale perełeczką był pewien „Amerykanin” z 1940 roku, czyli ALLIS CHAIMERS. Zresztą zobaczcie sami to „cacuszko”!, którego właścicielem jest MARIAN FIGIEL z Tucholi.

8 marca 2020 r.

To był CUDOWNY WOJEWÓDZKI DZIEŃ KOBIET WIEJSKICH, zorganizowany w FILAHARMONII POMORSKIEJ w Bydgoszczy przez WOJEWÓDZKI ZWIĄZEK ROLNIKÓW, KÓŁEK I ORGANIZACJI ROLNICZYCH. Miałam ZASZCZYT I PRZYJEMNOŚĆ prowadzić tę CUDOWNĄ IMPREZ.

29 lutego 2020 m. Czarże

Miejscowość CZARŻE, w gminie Dąbrowa Chełmińska, stała się 29 lutego 2020 NADWIŚLAŃSKĄ stolicą folkloru. Zespoły: MELODIA NADWIŚLANIE,NASZE KUJAWY i KOCIEWIANKI rozśpiewały fantastyczną imprezę, którą miałam przyjemność prowadzić. Brawo, organizatorki, Koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich w Czarżu na czele z Bożeną Trzcińską..

To była dla mnie bardzo, bardzo, bardzo wyjątkowa chwila… gdy wójt gminy Dąbrowa Chełmińska – RADOSŁAW CIECHACKI, wspólnie z BOŻENĄ TRZCIŃSKĄ – szefową Koła Gospodyń Wiejskich w Czarżu podziękował mi za prowadzenie tego przepięknego Nadwiślańskiego Przeglądu Folklorystycznego w Czarżu. DZIĘKUJĘ KOCHANI ZA WSZYSTKO!!! My Wam także podziękowaliśmy za tę piękną imprezę OGÓLNYM I GROMKIM STO LAT!!!! I DO ZOBACZENIA za rok u WAS! No i na naszych pięknych FOLKLORYSTYCZNYCH SZLAKACH!!! DOJADĘ DO WAS WSZĘDZIE!!! ZAWSZE na MNIE MOŻECIE LICZYĆ!!!

Oczywiście, że w rozśpiewanym FOLKLOREM CZARŻU, nie mogło zabraknąć obchodzącego jubileusz 48 lat pracy dziennikarskiej, mojego Przyjaciela red. ANDRZEJA KRYSTKA. Nawet udało mi się przeprowadzić z Nim taki piękny, JUBILEUSZOWY WYWIAD. WSZYSTKIEGO DOBREGO ANDRZEJU!!! W CZARŻU, śpiewaliśmy także dla Ciebie i Słuchaczy Twojej wspaniałej audycji RAZ NA LUDOWO!

6 lutego 2020 r. BYGOSZCZ – KULTURA – WYDARZENIA

 Z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski – Stowarzyszenie Działań Artystycznych zaprosiło do artGallery przy ul. Gdańskiej 54 na połączony wernisaż Anny Osińskiej i Agaty Kornik zatytułowany „Kobiety bydgoskie”. Tematem prac były portrety dobrze znanych i także tych mniej znanych bydgoszczanek. Zgromadzona w galerii publiczność zachwycona była kunsztem i profesjonalizmem wystawiających się bydgoskich artystek.

(Fotorelację z wydarzenia przygotował: M. Ręgiel)

7 lutego 2020 r. Bydgoszcz

Kochani dzięki mojemu Przyjacielowi Redaktorowi MARCINOWI Z WEEKENDOWEJ BYDGOSZCZY. jest nagranie relacji z mojego BENEFISU w DOMU LEGEND Bydgoszczy. Relację tę przygotował red. Andrzej Krystek z Radia Pik, publikując ją w swoim programie RAZ NA LUDOWO. Jeszcze raz WSZYSTKIM PRZYJACIOŁOM, także uczestnikom mojego BENEFISU, serdecznie DZIĘKUJE!!!!!!!!!!

Moi OSTOMOLI, już w niedzielę, 2 lutego w Radiu PiK, o godz. 13,05, w PROGRAMIE RAZ NA LUDOWO, red. ANDRZEJA KRYSTKA, będziecie mogli posłuchać relacji z mojego BENEFISU w DOMU LEGEND BYDGOSZCZY. Dziekuję ANDRZEJU, za to, że byłeś ze mną na tym moim LEGENDARNYM spotkaniu.
Jednocześnie dziękuję red. ZBYSZKOWI BORKOWI, z Radia NAKŁO, za Jego relację z tego ważnego dla mnie wydarzenia, która emitowana była w minioną sobotę.
DZIĘKUJĘ także, jeszcze raz, WSZYSTKIM przybyłym GOŚCIOM I PRZYJACIOŁOM, że poświęcili mi tyle swojego czasu. A Małgorzacie STAWICKIEJ i Tadeuszowi Oszubskiemu za zaproszenie do Domu LEGEND BYDGOSZCZY.

KOCHANI, to było cudowne spotkanie w DOMU LEGEND BYDGOSZCZY. Dziękuję moim PRZYJACIOŁOM dziennikarzom: prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału SDP ANICIE NOWAK, red. red ZBYSZKOWI BORKOWI z Radia Nakło i ANDRZEJOWI KRYSTKOWI z bydgoskiego Radia PiK za obecność i nagranie spotkania. Przemiłą niespodziankę sprawił mi swoją obecnością Pan Profesor WITOLD PODKÓWKA, z którym współpracowałem przez wiele moich dziennikarskich lat pracy. Podziękowań ciąg dalszy nastąpi bo sprawiliście mi KOCHANI PRZYJACIELE wiele radości i satysfakcji, uczestnicząc w tym… LEGENDARNYM spotkaniu ze mną. DZIĘKUJE!!!

2 lutego 2020 r.

Dzięki panu Piotr Częstochowski, doskonałemu ORGANIZATOROWI, także dzisiejszego spotkania, nabiera aktywności moja współpraca z fantastyczną grupą osób skupionych wokół organizacji DZIECIĘCE GRAFFITI. Dzisiaj wspólnie, w bardzo podniosłym i patriotycznym nastroju zwiedziliśmy wystawę w bydgoskim muzeum, poświęconą 100-leciu powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
A póżniej przy wspaniałym wsparciu muzycznym akordeonisty Leszka Basińskiego, śpiewaliśmy piękne polskie pieśni. Były też warsztaty, na których młodzież wykonała wspaniałe rysunki na swoich T-shert-ach, także inspirowane patriotycznymi emocjami!

Na koniec tych przepięknych zajęć, śpiewałam z młodzieżą ludową pieśń KUJAWSKĄ, której wszyscy się bardzo szybko nauczyli! To było CUDOWNE SPOTKANIE. Dziękuję wszystkim członkom DZIECIĘCEGO GRAFFITI, za te jakże miłe, wspólne chwile! Już się cieszę na następne, zaplanowane TWÓRCZE EVENTY! DO ZOBACZENIA!!

14 stycznia 2020 r.

PODOBNO, TAM GDZIE WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY NIE GRAŁA, TAM JUŻ JEST… KONIEC ŚWIATA…
W SICIENKU NAM TO NIE GROZI, BO JUŻ JESTEŚMY UMÓWIENI NA GRANIE ZA ROK! SIE MA!!! DO ZOBACZENIA!!!

A dzisiaj już gram w WIELKIEJ ORKIESTRZE ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. ZAPRASZAM!!! Grałam od dawna, Gram dzisiaj i tak będzie do końca Świata i jeden dzień dlużej! Licytację 28 Finału WOŚP w SICIENKU, prowadziłam w roli bogatej turystki płynącej na pokładzie Oueen Mary. Kapitanem tego „statku” był wójt gminy Sicienko, PIOTR CHUDZYŃSKI. Całą cudowną załogą zaś, byli mieszkańcy mojej ukochanej gminy Sicienko. REJS był FAN-TAS-TYCZ-NY!!!! Wszyscy chętnie sobie robili zdjęcia z prowadzącą licytację. Dziękuję Steffi Mal i Jej mężowi Marianowi, za zdjęcia z tej FENOMENALNIE PIĘKNEJ IMPREZY. A WAM KOCHANI MIESZKAŃCY SICIENKA ZA CUDOWNĄ ATMOSFERĘ NA TYM 28 FINALE!!!!! I ZA HOJNE SERCA!!!!!

14 stycznia 2020 r.

KOCHANI, to już jutro… zostanę… „LEGENDĄ BYDGOSZCZY”.. Towarzszyć mi będą BAAAAARDZO LEGENDARNI MOI PRZYJACIELE… Zapraszam na spotkanie do DOMU LEGEND BYDGOSZCZY, jutro na godz. 18,00… Będzie GOŚCINNIE I SERDECZNIE… JAK TO NA KUJAWACH! 

11 stycznia 2020 r. Bydgoszcz

Dzisiaj opowiadałam o moich kochanych KUJAWACH rodzinom skupionym wokół organizacji DZIELNYCH LOS WSPOMAGA. Prezesuje jej cudowna Wanda Korniluk. No i stało się!!! Rozkochałam w KUJAWACH WSPANIAŁYCH LUDZI, którzy stali się także moimi Przyjaciółmi. Wszystko, dzięki muzycznemu i wokalnemu wsparciu Steffi Mal, oprawiłyśmy w radosne brzmienie piosenek. I jak to na KUJAWACH było WESOŁO I WSPANIALE!!!