Nazywam się Krystyna LEWICKA-RITTER. Jestem dziennikarką z KUJAW. Mój dorobek to m.in. : publicystyka w znanym ogólnopolskim tygodniku „Profile” (1979-1990), później także stanowisko sekretarza redakcji „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, zastępcy redaktora naczelnego czasopisma „Diabetyk” oraz redaktor naczelna kwartalnika „Agroenergetyka” – zajmującego się odnawialnymi źródłami energii. Przez wiele lat – na antenie TV Bydgoszcz (1990-2002), tworzyłam także swoje autorskie programy „Panorama Wsi” i „Studio Inicjatyw Gospodarczych” . Za te właśnie – otrzymałam m.in.: dwukrotnie nagrodę „Pryzmat”, przyznawaną przez jury pracujące pod przewodnictwem prof. Leszka Balcerowicza oraz nagrodę „Pro Publico Bono” przyznaną przez prof. Jerzego Buzka oraz dwie nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także liczne wyróżnienia za publikacje na temat BHP pracy, w tym pracy na wsi przyznawane przez KRUS.
Po odejściu z Telewizji Polskiej wiele lat pracowałam w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” (2002-2012), redagując tu m.in. stronę internetową. Byłam też gospodynią prowadzonej przez Leśny Park „Spiżarni Kujawskiej” na bydgoskim Starym Rynku, gdzie organizowałam „Podwieczorki Regionalne”. Od 2003 roku, do chwili obecnej (2020r.). – współorganizuję z Leśnym Parkiem w Myślęcinku – Jarmark Kujawsko-Pomorski, który jest w województwie jedną z najstarszych imprez popularyzujących folklor, kulturę ludową i dziedzictwo kulturalne i kulinarne regionu kujawsko-pomorskiego.
Publikowałam w latach 2012-2018 teksty o folklorze i ludziach naszego Regionu w bydgoskich redakcjach: „Nasz Dom Europejski” oraz „Tygodnik Bydgoski”. Jestem mocno związana z regionem kujawsko-pomorskim, także jako konferansjerka i prezenterka wielu imprez folklorystycznych, prowadząc m.in. lokalne DOŻYNKI I FESTYNY LUDOWE. Wśród znanych imprez, które prowadziłam i które prowadzę jest także Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej w Inowrocławiu. Jestem także śpiewającą członkinią trzech ludowych zespołów muzycznych: „Wrzos” z Sicienka, „ Wesołe Gospodynie” z Koronowa oraz „Łochowianie” z Łochowa.
Za swoją prasowo-folklorystyczną działalność, w czerwcu 2016 otrzymałam prestiżową nagrodę im. Tadeusza Nowakowskiego – przyznaną przez Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – za propagowanie folkloru w kraju i zagranicą.
Działam także na rzecz integracji społeczności romskiej w Polsce, prowadząc w Bydgoszczy „Pikniki Polsko-Romskie”. Współpracowałam min. z bydgoskim Stowarzyszeniem Romów „Jamaro Sveto” oraz z romskim zespołem pieśni i tańca o tej samej nazwie.
Z miłości do wsi, do regionu, wyprowadziłam się na podbydgoską wieś, gdzie pracuję także społecznie, służąc swojej ukochanej MAŁEJ OJCZYZNIE.