W MEDIACH NA MÓJ TEMAT

19 maja 2021 r.


We wtorkowe popołudnie łojewskie Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich odwiedziła Krystyna Lewicka-Ritter – „Dziennikarka z Kujaw”.

Powodem wizyty była praca nad cyklem reportaży pod wspólnym tytułem „W kujawsko-pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę” w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Krystyna Lewicka-Ritter zaintersowana była szczególnie eksponatami znajdującymi się w sali kujawskiej Centrum, która to sala – na poczet pracy – została szczegółowo obfotografowana i – co miło było usłyszeć z ust tak zacnego gościa – pochlebnie oceniona. Co warto podkreślić dziennikarka przybyła do Centrum ubrana w strój kujawski.

Z szerokim zakresem prac Krystyny Lewickiej-Ritter można zapoznać się przeglądając autorską stronę internetową „Dziennikarskim okiem – (nie)zwykły świat Kujawianki” lub śledząc imienne facebokowe konto.

Krystyna Lewicka-Ritter była m.in. publicystką tygodnika „Profile”, pracowała w redakcjach „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, „Diabetyka” i „Agroenergetyka”. Na antenie TV Bydgoszcz tworzyła autorskie programy „Panorama Wsi” i „Studio Inicjatyw Gospodarczych”. W różnych regionalnych czasopismach publikowała teksty o folklorze i ludowych twórcach. Prowadzi konferansjerkę podczas imprez o charakterze folklorystycznym (m.in. Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej w Inowrocławiu). Jest śpiewaczką w trzech zespołach (w Koronowie, Łochowie i Sicienku). Od wielu lat współorganizuje „Jarmark Kujawsko-Pomorski” – jedną z najstarszych imprez popularyzujących folklor, kulturę ludową i dziedzictow kulturalne i kulinarne kujawsko-pomorskiego. Działa również na rzecz integracji społeczności romskiej w Polsce.

W 2016 r. została wyróżniona – za propagowanie folkloru w kraju i zagranicą – nagrodą im. Tadeusza Nowakowskiego, przyznaną przez Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

28 lipca 2020

Kochani, to było fantastycznie spotkanie w prywatnej telewizji HRABINY NA SIELCU, czyli w DWORZE MARZEŃ u Kasi KEJTI RODZIEWICZ!!!! Kasieńko!!! Dziękuję Ci za zaproszenie do Twoich przepięknych WŁOŚCI I DO TWOJEGO KRÓLESTWA. No i oczywiście za to nagranie. Może dzięki temu przybędzie tych, co zakochają się w KUJAWACH… No I może trochę w…. KUJAWIANKACH… Bo Ty Kasiu, choć na Pałukach rezydujesz, to z urodzenia KUJAWIANKĄ jest.

129/14. Królowa małej ojczyzny o wielkim sercu, apetycie na życie i sztukę ludową. Redaktor Krystyna Lewicka-Ritter.adresy pod, którymi jest Królowa..www.krystynalewicka-ritter.plwww.krystynalewicka-ritter.pl

Opublikowany przez Kasię Kejti Rodziewicz Wtorek, 28 lipca 2020

10 lutego 2020 r.
Rozmowa red. Zbigniewa Borka z red. Krystyną Lewicką-Ritter, która po benefisie w Domu Legend, ukazała się na antenie Radia Nakło.

Kochani, dzięki uprzejmości mojego kochanego REDAKTORA MARCINA Z WEEKENDOWEJ BYDGOSZCZY, który przełożył mój wywiad na język fb, mogę go WAM dzisiaj przedstawić. Moim Kolegom Dziennikarzom ZBYSZKOWI I MARCINOWI SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!!!