Dziękuję wszystkim moim rozmówcom za pomoc w realizacji wszystkich części reportażu z Kujaw Zachodnich.
„Powiat Inowrocławski. K u j a w y .
O miastach i wsiach tego powiatu, jako czysto Kujawskiego, dałem już w części wiadomość w dziele mem: Lud, Serya III, str. 38 i Serya IV, str. 287 i 309. ’) Toż samo o wzgórzach, rzekach i jeziorach. *) Tu zatem dodać mi tylko wypada późniejsze od owego czasu w tej materyi zyskane nabytki.
Ołdrzychowo, dawniej Odrzychowo, iż w lesie tutejszym niegdyś wielkie bywały rozboje.
Parchanie. Długosz (Dzieje, str. 344) mówi: że w kościele wsi Parkanie pochowany biskup Wenancyusz zmarły r. 1066 i biskup Jędrzej zmarły r. 1081; po niem nastąpił, z wyboru kapituły Włocławskiej, Baptysta I Rzymianin.
Montwy. Podanie mówi że tam była kiedyś straszna bitwa pomiędzy rodzeństwem (tyczy się to niewątpliwie rokoszu Lubomirskiego), i rycerze przepadli wszyscy w bagnach, dziś już osuszonych. Lud utrzymuje, że przed końcem świata rycerze ci powstaną z bagien i rozpoczną znów wojnę, po której dopiero nastąpi koniec świata. (…)
S i e d l i m o w o . W t e j w s i ( j a k d o n o s i Czas Krak. 1874, Nr 131. 137) wyorano 79 srebrnych pieniążków rzymskich bardzo dobrze zachowanych. Właściciel tego majątku p. Sydow pisze do Brombergrr-Zeitung, że podczas orki wiosennej wydobyto na wzgórzu dwa pieniążki rzymskie. Pan Sydow kazał w tem miejscu kopać i znalazł około pół funta skorup oraz 79 monet cesarzów rzymskich (z których wiele mają z jednej strony głowę ’ cesarza, z drugiej Merkurego, i wartują po 6 srebrników dzisiejszych) a mianowicie: 20 Wespazyana, 2 Domicyana, 3 Nerwy, 5 Trajana 16 Hadriana, 2 Hadriana i Trajana, 20 Antoniusa Piusa, 9 prawdopodobnie żony jego Faustiny, 1 Marka Aureliusa, 1 Augusty Lucylli siostry cesarza Kommoda. Domyśla się p. Sydow że przez tę okolicę szedł główny gościniec handlowy od morza Czarnego do Bałtyckiego.”
Oskar Kolberg „Dzieła wszystkie- Wielkie Księstwo Poznańskie” tom XI cz. 3.