ROK 2022

Strzelce Dolne 3 – 4 września 2022 r,

XXII Święto Śliwki

      Dzień ŚWIĘTA ŚLIWKI W Strzelcach Dolnych, u Ani i Jana  IWANOWSKICH!!! Cóż to było za Święto!!! Święto powideł strzeleckich i innych fantastycznych regionalnych smakowitości. Było nawet narodowe czytanie Mickiewiczowskich BALLAD I ROMANSÓW…
      A na scenie kochani, na scenie dużo dobrej muzyki, która zachęcała Was do jeszcze wspanialszej zabawy!!! Bo jak nie tańczyć, jak nie klaskać, jak nie cieszyć się z życia, gdy gra bydgoska kapela podwórkowa CYNAMONY, gdy razem z WESOŁYMI STRZELECKIMI ANTKAMI pięknie śpiewa Natalia Danowska, gdy cudownie gra Orkiestra Dęta z Dobrcza czy zespół KWIATY JESIENI, pod kierownictwem Romka Graula! A nad tym wszystkim niesie się fantastyczny HYMN STRZELECKIEJ DOLINY, autorstwa samego gospodarza – Jana Iwanowskiego! Kochani, kto nie był, niech żałuje! Ale to nic straconego, ponieważ jutro ciąg dalszy tego cudownego Święta! I tak jak dzisiaj, wspólnie z redaktorem Darkiem Grossem z Radia PiK, poprowadzę scenę tego wyjątkowego w naszym Regionie wydarzenia!!! Przyjdźcie, kochani koniecznie!!! Do zobaczenia, jutro w Strzelcach Dolnych, zaczynamy od godz.12,00!!!
      Drugi dzień XXII ŚWIĘTA ŚLIWKI w Strzelcach Dolnych u Ani i Jana Iwanowskich był prawdziwym świętem RADOŚCI, SZCZĘŚCIA, DOBREJ ZABAWY, PYSZNYCH PRODUKTÓW REGIONALNYCH na czele z POWIDŁAMI STRZELECKIMI, WSPANIAŁEJ MUZYKI I CUDNYCH TOWARZYSKICH SPOTKAŃ!!!
      Działo się. Na stoiskach radosny szał zakupów, przy stołach pyszne degustacje, na scenie wspaniali artyści, których miałam przyjemność zapowiadać wraz z Darkiem Grossem z Radia PiK. Opowiadałam przy okazji o „cudach-wiankach”, tradycjach i zwyczajach naszego Regionu, w czym pomogły mi także Koleżanki-Regionalistki z Kociewia, Mirka Gołyska i Magdalena Ziółkowska pięknie mówiące gwarą także o kulturze kociewskiej wsi Jeżewo. Kochane moje Kociewianki, jaką Wy mnie i publiczności radość sprawiłyście tą swoją wizytą!!! Dziękuję..
 
      Scena aż kipiała od atrakcji i wesołej muzyki. Zachwycały bydgoskie CYNAMONY, tryumf święcił hymn Strzeleckiej Doliny w wykonaniu STRZELECKICH WESOŁYCH ANTKÓW Leszek Knopp z przesympatyczną wokalistką Natalią Danowską. Bardzo podobał się także występ dzieci ze szkoły w Strzelcach Górnych oraz zespołu BRZOZOWIACY Z Brzozy. A rozkołysana wspaniałą zabawą przez JURKA PATERSKIEGO publiczność nie chciała wypuścić go ze sceny! Kochani!!! To był prawdziwy kulinarno-muzyczno-towarzyski zawrót głowy!!!
 
      I do tego te wspaniałe spotkania z Przyjaciółmi… Z Krzysiem Drozdowskim i jego piękną rodziną – stwierdził nawet, że to był festiwal jego książek, które się rozchodziły jak świeże bułeczki. Bardzo mnie też ucieszyło spotkanie z Jarkiem Kopeć, dyrektorem Marketingu i Promocji w Radiu PiK oraz z moją Przyjaciółką Basią Guryn i z wieloma innymi wspaniałymi znajomymi.
Na koniec jeszcze miła fotka z gospodarzem Jankiem Iwanowskim, którego podziwiam za kondycję i fantastyczny menadżerski i organizacyjny talent. Kochani!!! To był fantastycznie piękny dzień!!! Mam nadzieję do zobaczenia za rok na XXIII już ŚWIĘCIE ŚLIWKI W STRZELCACH DOLNYCH… cdn…
                                                                                            Wasza Kujawianka🥰

Włocławek i Kruszyn 27 i 28 sierpnia 2022

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Diecezji Włocławskiej, Powiatu Włocławskiego, Miasta i Gminy Włocławek

      Z samochodowego radia którym jadę na Dożynki Wojewódzkie, wciąż płyną komunikaty o tragicznej wojnie w Ukrainie, gdzie człowiek zabija Człowieka… wciąż jest zaminowana elektrownia atomowa grożąca nuklearną katastrofą… Polski Minister Obrony Narodowej kupuje coraz więcej śmiercionośnej broni, za grube miliardy złotych….
 
      Słucham Radia i spokojnie jadę przez moje piękne Kujawy do Kruszyna pod Włocławkiem. Czarna kujawska ziemia pobłyskuje w słońcu. Rolnicy mimo trudnego lata, coraz droższych środków produkcji i paliw, mimo trudnych warunków pogodowych zebrali plony. Dziękujemy im za to. Trud Rolniczych zawodów, ogrodniczych, pszczelarskich i sadowniczych prac znam od lat. Byłam i jestem dziennikarką związaną ze wsią i ludźmi rolniczego trudu… Dzisiaj polityka rolna im nie sprzyja, narzekają na ceny skupu, na drogie paliwa, drożejące kredyty. Wielu boi się bankructwa…
 
      Na lotnisku w podwłocławskim Kruszynie piękna pogoda. Wielkomiejski rozmach, kilka scen skąd dobiega radosny gwar. Prowadzący imprezy modulują głosy przez mikrofon, w radosnych brzmieniach. Gdybym mogła być wśród prowadzących, opowiadałabym przybywającym na imprezę licznym mieszkańcom kujawskich miast i wsi o kujawskich zwyczajach, obrzędach, tradycjach, o szacunku do chleba, o tym jak moja babcia czyniła znak krzyża na każdym rozpoczynanym bochenku, o tym, że nie zjedzoną wieczorem kromkę chleba dzieliła na śniadanie na wszystkich domowników po kawałku, by nie zmarnować ni kruszyny…
 
      Na lotnisku trwa msza święta sprawowana przez księdza Biskupa. Jest dużo ludzi… Gdy kończy się msza święta, goście ruszają do pięknie przygotowanych dożynkowych stoisk, reprezentujących poszczególne gminy, powiaty… W powietrzu jeszcze „unosi się” modlitewny nastrój. Przechodzę przez prezentowane stoiska. Wspaniałe produkty, żywność, dużo wspaniałej żywności… W koszach na śmieci wyraźnie widać powrzucane kawałki chleba niedojedzonej kiełbasy, ciasta, bułek…
Tymczasem na wszystkich scenach występy, i ludowych zespołów i znanych gwiazd. Radość, zabawa, tłumy ludzi… Cudowne wieńce dożynkowe przygotowane z tegorocznych kłosów, z owocami, kwiatami, bochnami chleba umieszczonymi z szacunkiem wśród tradycyjnej wieńcowej korony…
Słyszę stojących obok rozmówców, to pewnie rolnicy, mówią, że tej zimy będą palić w piecach c.o. ziarnem z tegorocznych zbiorów… Wszyscy dyskutują o drożyźnie, niepewności przyszłorocznych zasiewów, braku nawozów sztucznych, bo w zakładach we Włocławku i Puławach zmniejszono ich produkcję, bo nie ma gazu…
 
      Na Dożynkach dużo osób… władze różnych szczebli, politycy, działacze urzędnicy z wielu urzędów, biur, departamentów, Uśmiechnięci ludzie, podający sobie na powitanie otwarte dłonie. Atmosfera gorąca, bo z nieba leje się żar.
W samochodowym radiu, w drodze powrotnej – wiadomości: prezes Glapiński podniesie we wrześniu stopy procentowe, drożeje paliwo, drożeje żywność. Coraz droższa tona węgla na wolnym rynku Nadal nie wiadomo kto ZABIŁ ŻYCIE W ODRZE…
A ja jeszcze słyszę dożynkowy gwar, dobiegający z oddali niczym… taniec Chochoła, niczym dźwięki orkiestry z tonącego Tytanika…
Radio PiK podaje że…
 
      Przyszłoroczne dożynki mają być zorganizowane w Inowrocławiu, stolicy Kujaw Zachodnich. W Inowrocławiu, który tak pokochałam, również za kurację przywracającą mnie do żywych… Pytam samą siebie… Czy będzie co świętować, czy będę wśród prowadzących imprezę i jako dziennikarka-Kujawianka, tak bardzo związana z rolnikami województwa, czy opowiem o moim Województwie Kujawsko-Pomorskim, o którym napisałam książkę, może przeprowadzę wywiad z rolnikiem, ogrodnikiem, sadownikiem, który potrzebuje rąk do pracy w swoim gospodarstwie, z koleżankami z KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH, których dzieci wyjechały za granicę, by tam zarabiać na chleb, z gospodyniami z miasta czy potrafią już lepić pierogi, gotować ziemniaczane kluski i placki, bo to nie tylko dobra polska żywność, ale i ratunek dla domowych budżetów, gdy wszystko drożeje…
 
      W Radiu PiK bezpośrednie, radosne wejścia na żywo z Wojewódzkich Dożynek, zorganizowanych z wielkim rozmachem. Był korowód i konkurs wieńców dożynkowych… Było pięknie… Mnie się najbardziej podobał wieniec, ten ze wsi nomen omen KŁOPOT, przepięknie zaprezentowany przez zespół Kłopocianie. W jego prezentacji brała też udział młodzież i dzieci, nauczane tradycji i szacunku do kulturowego dziedzictwa Kujaw. Wieniec przygotowywany pod troskliwym okiem znanej i cenionej Regionalistki Henryki Derezińskiej, którą nazywamy także naszą kujawską mamą, bo czuwa nad nami regionalistami. Dzieci pokazują mi że nawleczone ziarna zbóż są ułożone we wzory z kujawskiego haftu, same pomagały przy jego tworzeniu, razem z babcią, ciocią i mamą. Czy dane im będzie kultywować nasze kujawskie tradycje w swoim kraju, czy… Czy… Może będą się udzielać w zespołach Polonii gdzieś za granicą, dokąd wyjadą jak ich wujkowie i ojcowie…
      Kocham tradycję, kocham dożynki… kocham Wam opowiadać o zwyczajach przekazywanych na wsi z pokolenia na pokolenie. Wybaczcie proszę, że na relację z tegorocznych Dożynek musieliście czekać tak długo… I ja także wolałabym by była to relacja radośniejsza, na miarę wspaniałego rolniczego święta plonów… I może taka by była, gdybym po drodze nie słuchała wiadomości radiowych… Nie tylko z Radia PiK – 
                                                                                                  WASZA Kujawianka

31  stycznia 2022 r.  BYDGOSZCZ – ŁOCHOWICE – NAKŁO – GLISZCZ

      SIE MA!!! Będę powracać do każdego z miejsc, które odwiedziłam grając w tegorocznej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy wraz z moimi Przyjaciółmi, organizatorami tej fantastycznej orkiestrowej RETRO KARAWANY. Najpierw zawitaliśmy do ŁOCHOWIC, gdzie sołtysem jest nasz Przyjaciel i wielki pasjonat zabytkowych pojazdów – Jacek Grzywacz, także twórca SKANSENU ŁOCHOWICE. Przepiękne powitanie (dziękuję za nie także Iwonce, Iwona Grzywacz) i cudowna licytacja. Magda, Ola, Klaudia, Mateusz i Adam, Rysiek – błyskawicznie, ustawiamy mobilny stolik z fantami i zaczyna się licytacja. Nasza młodzież, przechodzi samych siebie! Licytacyjne przebicia – mimo deszczu i wiatru – osiągają szczyty! Adam Niedzwiedzki, podkreśla: – A cóż tam deszcz i wiatr, to wszystko mija, my doświadczymy jakichś trudów tylko przez jeden dzień… Pomyślmy o tych, dla których dziś zbieramy pieniądze, o dzieciach z wadami wzroku, które często obciążają je na całe życie…

      Wyjeżdżamy z gościnnych i hojnych Łochowic, już z lekka zapełnionymi naszymi WOŚP-owymi puszkami. Do naszej RETRO KARAWANY dołączają kolejni pasjonaci w swoich retro-pojazdach. Jest nas coraz więcej… Teraz podążamy do Nakła, do Grzegorza, Grzegorz Greg Trudziński, z pasją gromadzącego w swoim prywatnym GARAŻU PRL-u piękne relikty, dawno minionej epoki. Ale o tym, już w kolejnym wspomnieniu WOŚP-owej RETRO KARAWANY… (część zdjęć od Baza Maszynowa w Kruszynie)

      SIE MA KOCHANI!!! Z Łochowic, jedziemy (w niedzielę 30. 01. 2022 r.) dalej. RETRO KARAWANĘ prowadzi Mateusz Niedzwiedzki w zabytkowym milicyjnym UAZ-ie, z naszą młodzieżową załogą, a zamyka Adam Niedzwiedzki jadący Żukiem z Magdą, Olą i ze mną na pokładzie. Kolejny przystanek Nakło. Zwiedzamy baaaaardzo ciekawy GARAŻ PRL-u. Tu jego właściciel Grzegorz Greg Trudziński zaprasza na pyszny bigos i flaczki. Furorę robi Czesław ze swoją KOTKĄ-SZKOTKĄ, grającą a jakże z nami w WOŚP. Karawanę wita także Starosta Nakielski i mieszkańcy Nakła. Jest fantastycznie. Przestał padać deszcz i wiatr jakby jest lżejszy. Licytacja przebiega genialnie!!! Do puszek WOŚP wędrują GRUBE KWOTY!!!
      Wyjeżdżamy z Nakła planowo, nad czym czuwają organizatorzy i kierujemy się do Gliszcza, gdzie czekają na nas kolejne atrakcje przygotowane przez mieszkańców i sołtysa wsi Alfred Malzahn… Ale o tym już w kolejnej relacji..

      Brawo Adam, Madzia, Ola, Mateusz, Klaudia, Rysiek Perliński, Brawo wszyscy uczestnicy RETRO-KARAWANY!!! Dziękuję ,że mogłam być z Wami wszystkimi na tej cudnej RETRO wyprawie. A Efekt LICYTACJI!!! Efekt, jest GENIALNY!!! Ponad 20 tys. zł Do ORKIESTROWEJ KASY!!! TO DZIĘKI WAM WSZYSTKIM. MIŁO BYŁO BYĆ RAZEM Z WAMI. I NIECH TAK ZOSTANIE JUŻ NA ZAWSZE!!!

9 stycznia 2022 r. BYSZEWO

      Występ ZESPOŁU „ŁOCHOWIANIE”, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach, śpiewający dzisiaj kolędy w Sanktuarium Matki Bożej Byszewskiej – Królowej Krajny, miałam zaszczyt i przyjemność „oprawić” moim kujawskim, choć w stroju krajeńskim, słowem.
Dziękuję zespołowi i kierownikowi artystycznemu zespołu „Łochowianie” – Michałowi Stropie, Michał Stropa, za zaufanie i powierzenie mi tej odpowiedzialnej i zaszczytnej roli. Oto treść mojego wystąpienia:
     Zespół „Łochowianie”, serdecznie dziękuje księdzu proboszczowi Stefanowi Adrichowi, Stefan Adrich, za zaproszenie nas dzisiaj do współuczestnictwa we mszy świętej w Byszewie, byśmy my – Kujawiacy, mogli zaśpiewać kolędy dla Królowej Krajny.
      Nasz Zespół, w 1982 roku założyła wielka pasjonatka kujawskiej kultury ludowej – Bożena Kühn. Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach. Od kilku lat prowadzi go wspaniały kierownik artystyczny MICHAŁ STROPA, któremu towarzyszy dzisiaj na skrzypcach MICHAŁ KWAŚNIAK. Dziękujemy Państwu za to wspólne współuczestnictwo w tej mszy św., za wspólną modlitwę i życzymy wszystkim DOBREGO, ZDROWEGO NOWEGO ROKU 2022
      Może nasz występ dzisiaj sprawi, że na Krajnie ożywi się jeszcze bardziej potrzeba kultywowania dziedzictwa kulturowego tego regionu, co jest nam, Łochowianom tak bardzo bliskie.
      W 2021 roku, jako dziennikarka-regionalistka, realizowałam cykl reportaży pt. „W KUJAWSKO – POMORSKIEM Z OSKAREM KOLBERGIEM POD RĘKĘ”, na który otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opisując Krajnę, nie mogłam nie zawitać do Byszewa. Wtedy w rozmowie z księdzem proboszczem dowiedziałam się, że Matka Boża w Sanktuarium w Byszewie, nazywana Królową Krajny, ma ten tytuł od niepamiętnych czasów. I trudno było się doszukać informacji od kiedy jest on używany.
      W 2021 roku, jako dziennikarka-regionalistka, realizowałam cykl reportaży pt. „W KUJAWSKO – POMORSKIEM Z OSKAREM KOLBERGIEM POD RĘKĘ”, na który otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opisując Krajnę, nie mogłam nie zawitać do Byszewa. Wtedy w rozmowie z księdzem proboszczem dowiedziałam się, że Matka Boża w Sanktuarium w Byszewie, nazywana Królową Krajny, ma ten tytuł od niepamiętnych czasów. I trudno było się doszukać informacji od kiedy jest on używany.
       KRAJNA TO REGION HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNY. Jeden z ośmiu regionów etnograficznych województwa kujawsko pomorskiego, w którym mamy też jeszcze: Kujawy, Pałuki, Kociewie, Ziemię Dobrzyńską, Ziemię Michałowską, Ziemię Chełmińską i Bory Tucholskie. Na Krajnie, podobnie jak na Ziemi Michałowskiej, Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, wskutek wielu zawieruch wojennych i wielowiekowej niewoli, szybko zaniknęła kultura ludowa. Niewiele jest n.p. śladów po tradycyjnym, krajeńskim stroju ludowym. Te, w których dzisiaj pokazują się zespoły kultywujące krajeńskie tradycje, to tak jak strój w którym i ja dzisiaj występuję – stroje rekonstruowane.
      Ale ma Krajna swój przepiękny FUNDAMENT – Sanktuaria Królowej Krajny w Górce Klasztornej i w Byszewie.
      Podział administracyjny Polski w latach 70. XX wieku – stworzył niejako dwa krajeńskie obszary – Krajnę Złotnicką w Wielkopolsce, z pięknym sanktuarium w Górce Klasztornej, gdzie Matka Boska Górecka także tytułowana jest – Królową Krajny oraz sanktuarium w Byszewie – Matki Boskiej Byszewskiej – Królowej Krajny na terenie Krajny Nakielskiej
      We wspomnianym artykule, który zatytułowałam – „TRZEBA OBUDZIĆ KRAJNĘ WŚRÓD WIERNYCH BYSZEWSKIEGO SANKTUARIUM”, KSIĄDZ PROBOSZCZ STEFAN ADRICH, ZAPYTANY CZY BĘDZIE SIĘ STARAŁ PODTRZYMYWAĆ KULT MIESZKAŃCÓW KRAJNY DO BYSZEWSKIEJ MADONNY, by zechcieli tu przybywać w swoich strojach ludowych… powiedział: – Jestem proboszczem w tej parafii od 7 lat i jak dotąd takiej inicjatywy nie było… Myślę, że Krajnę trzeba na tym terenie „obudzić”. Widzę tu zadanie dla szkół z naszego terenu, dla kół gospodyń wiejskich. Jest też niedawno, nowa okoliczność, która może być przyczynkiem do tego budzenia Krajny w sanktuarium.
      – Mamy tutaj na całej Kalwarii ziemię przywiezioną z wielu krajeńskich pól. A to za sprawą rolnika z naszej parafii, który, gdy trzeba było przeprowadzić prace ziemne z ukształtowaniem terenu, przywiózł ziemię z Cukrowni w Nakle. I jest to ziemia wypłukana z buraków cukrowych uprawianych na polach Krajny i Kujaw przez krajeńskich i kujawskich rolników. Może to dobry początek, by o tym zacząć głośno mówić?
      Może i ten dzisiejszy koncert kujawskiego zespołu „ŁOCHOWIANIE”, Księże Proboszczu, to także dobry początek nowej tradycji w Byszewie, by do tego Sanktuarium Matki Bożej Byszewskiej – Królowej Krajny – przybywały pielgrzymki, w których zabłysną kolorami polskiego folkloru pątnicy w strojach ludowych. Może zechcą też oni wziąć udział – idąc za wzorem Kaszubów, Górali i choćby Łowiczan – w procesjach Bożego Ciała. Tego serdecznie Ci Matko Boża Byszewska – życzymy, prosząc na koniec Państwa i Księdza Proboszcza, o modlitwę w intencji wszystkich regionalnych pasjonatów, by nigdy nie zabrakło im siły w ochronie ludowych tradycji ich Małych Ojczyzn. Prosimy też o modlitwę w intencji naszych zmarłych i żyjących członków zespołu ‘ŁOCHOWIANIE”…