ROK 2022

31  stycznia 2022 r.  BYDGOSZCZ – ŁOCHOWICE – NAKŁO – GLISZCZ

      SIE MA!!! Będę powracać do każdego z miejsc, które odwiedziłam grając w tegorocznej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy wraz z moimi Przyjaciółmi, organizatorami tej fantastycznej orkiestrowej RETRO KARAWANY. Najpierw zawitaliśmy do ŁOCHOWIC, gdzie sołtysem jest nasz Przyjaciel i wielki pasjonat zabytkowych pojazdów – Jacek Grzywacz, także twórca SKANSENU ŁOCHOWICE. Przepiękne powitanie (dziękuję za nie także Iwonce, Iwona Grzywacz) i cudowna licytacja. Magda, Ola, Klaudia, Mateusz i Adam, Rysiek – błyskawicznie, ustawiamy mobilny stolik z fantami i zaczyna się licytacja. Nasza młodzież, przechodzi samych siebie! Licytacyjne przebicia – mimo deszczu i wiatru – osiągają szczyty! Adam Niedzwiedzki, podkreśla: – A cóż tam deszcz i wiatr, to wszystko mija, my doświadczymy jakichś trudów tylko przez jeden dzień… Pomyślmy o tych, dla których dziś zbieramy pieniądze, o dzieciach z wadami wzroku, które często obciążają je na całe życie…

      Wyjeżdżamy z gościnnych i hojnych Łochowic, już z lekka zapełnionymi naszymi WOŚP-owymi puszkami. Do naszej RETRO KARAWANY dołączają kolejni pasjonaci w swoich retro-pojazdach. Jest nas coraz więcej… Teraz podążamy do Nakła, do Grzegorza, Grzegorz Greg Trudziński, z pasją gromadzącego w swoim prywatnym GARAŻU PRL-u piękne relikty, dawno minionej epoki. Ale o tym, już w kolejnym wspomnieniu WOŚP-owej RETRO KARAWANY… (część zdjęć od Baza Maszynowa w Kruszynie)

      SIE MA KOCHANI!!! Z Łochowic, jedziemy (w niedzielę 30. 01. 2022 r.) dalej. RETRO KARAWANĘ prowadzi Mateusz Niedzwiedzki w zabytkowym milicyjnym UAZ-ie, z naszą młodzieżową załogą, a zamyka Adam Niedzwiedzki jadący Żukiem z Magdą, Olą i ze mną na pokładzie. Kolejny przystanek Nakło. Zwiedzamy baaaaardzo ciekawy GARAŻ PRL-u. Tu jego właściciel Grzegorz Greg Trudziński zaprasza na pyszny bigos i flaczki. Furorę robi Czesław ze swoją KOTKĄ-SZKOTKĄ, grającą a jakże z nami w WOŚP. Karawanę wita także Starosta Nakielski i mieszkańcy Nakła. Jest fantastycznie. Przestał padać deszcz i wiatr jakby jest lżejszy. Licytacja przebiega genialnie!!! Do puszek WOŚP wędrują GRUBE KWOTY!!!
      Wyjeżdżamy z Nakła planowo, nad czym czuwają organizatorzy i kierujemy się do Gliszcza, gdzie czekają na nas kolejne atrakcje przygotowane przez mieszkańców i sołtysa wsi Alfred Malzahn… Ale o tym już w kolejnej relacji..

      Brawo Adam, Madzia, Ola, Mateusz, Klaudia, Rysiek Perliński, Brawo wszyscy uczestnicy RETRO-KARAWANY!!! Dziękuję ,że mogłam być z Wami wszystkimi na tej cudnej RETRO wyprawie. A Efekt LICYTACJI!!! Efekt, jest GENIALNY!!! Ponad 20 tys. zł Do ORKIESTROWEJ KASY!!! TO DZIĘKI WAM WSZYSTKIM. MIŁO BYŁO BYĆ RAZEM Z WAMI. I NIECH TAK ZOSTANIE JUŻ NA ZAWSZE!!!

9 stycznia 2022 r. BYSZEWO

      Występ ZESPOŁU „ŁOCHOWIANIE”, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach, śpiewający dzisiaj kolędy w Sanktuarium Matki Bożej Byszewskiej – Królowej Krajny, miałam zaszczyt i przyjemność „oprawić” moim kujawskim, choć w stroju krajeńskim, słowem.
Dziękuję zespołowi i kierownikowi artystycznemu zespołu „Łochowianie” – Michałowi Stropie, Michał Stropa, za zaufanie i powierzenie mi tej odpowiedzialnej i zaszczytnej roli. Oto treść mojego wystąpienia:
     Zespół „Łochowianie”, serdecznie dziękuje księdzu proboszczowi Stefanowi Adrichowi, Stefan Adrich, za zaproszenie nas dzisiaj do współuczestnictwa we mszy świętej w Byszewie, byśmy my – Kujawiacy, mogli zaśpiewać kolędy dla Królowej Krajny.
      Nasz Zespół, w 1982 roku założyła wielka pasjonatka kujawskiej kultury ludowej – Bożena Kühn. Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach. Od kilku lat prowadzi go wspaniały kierownik artystyczny MICHAŁ STROPA, któremu towarzyszy dzisiaj na skrzypcach MICHAŁ KWAŚNIAK. Dziękujemy Państwu za to wspólne współuczestnictwo w tej mszy św., za wspólną modlitwę i życzymy wszystkim DOBREGO, ZDROWEGO NOWEGO ROKU 2022
      Może nasz występ dzisiaj sprawi, że na Krajnie ożywi się jeszcze bardziej potrzeba kultywowania dziedzictwa kulturowego tego regionu, co jest nam, Łochowianom tak bardzo bliskie.
      W 2021 roku, jako dziennikarka-regionalistka, realizowałam cykl reportaży pt. „W KUJAWSKO – POMORSKIEM Z OSKAREM KOLBERGIEM POD RĘKĘ”, na który otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opisując Krajnę, nie mogłam nie zawitać do Byszewa. Wtedy w rozmowie z księdzem proboszczem dowiedziałam się, że Matka Boża w Sanktuarium w Byszewie, nazywana Królową Krajny, ma ten tytuł od niepamiętnych czasów. I trudno było się doszukać informacji od kiedy jest on używany.
      W 2021 roku, jako dziennikarka-regionalistka, realizowałam cykl reportaży pt. „W KUJAWSKO – POMORSKIEM Z OSKAREM KOLBERGIEM POD RĘKĘ”, na który otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opisując Krajnę, nie mogłam nie zawitać do Byszewa. Wtedy w rozmowie z księdzem proboszczem dowiedziałam się, że Matka Boża w Sanktuarium w Byszewie, nazywana Królową Krajny, ma ten tytuł od niepamiętnych czasów. I trudno było się doszukać informacji od kiedy jest on używany.
       KRAJNA TO REGION HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNY. Jeden z ośmiu regionów etnograficznych województwa kujawsko pomorskiego, w którym mamy też jeszcze: Kujawy, Pałuki, Kociewie, Ziemię Dobrzyńską, Ziemię Michałowską, Ziemię Chełmińską i Bory Tucholskie. Na Krajnie, podobnie jak na Ziemi Michałowskiej, Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, wskutek wielu zawieruch wojennych i wielowiekowej niewoli, szybko zaniknęła kultura ludowa. Niewiele jest n.p. śladów po tradycyjnym, krajeńskim stroju ludowym. Te, w których dzisiaj pokazują się zespoły kultywujące krajeńskie tradycje, to tak jak strój w którym i ja dzisiaj występuję – stroje rekonstruowane.
      Ale ma Krajna swój przepiękny FUNDAMENT – Sanktuaria Królowej Krajny w Górce Klasztornej i w Byszewie.
      Podział administracyjny Polski w latach 70. XX wieku – stworzył niejako dwa krajeńskie obszary – Krajnę Złotnicką w Wielkopolsce, z pięknym sanktuarium w Górce Klasztornej, gdzie Matka Boska Górecka także tytułowana jest – Królową Krajny oraz sanktuarium w Byszewie – Matki Boskiej Byszewskiej – Królowej Krajny na terenie Krajny Nakielskiej
      We wspomnianym artykule, który zatytułowałam – „TRZEBA OBUDZIĆ KRAJNĘ WŚRÓD WIERNYCH BYSZEWSKIEGO SANKTUARIUM”, KSIĄDZ PROBOSZCZ STEFAN ADRICH, ZAPYTANY CZY BĘDZIE SIĘ STARAŁ PODTRZYMYWAĆ KULT MIESZKAŃCÓW KRAJNY DO BYSZEWSKIEJ MADONNY, by zechcieli tu przybywać w swoich strojach ludowych… powiedział: – Jestem proboszczem w tej parafii od 7 lat i jak dotąd takiej inicjatywy nie było… Myślę, że Krajnę trzeba na tym terenie „obudzić”. Widzę tu zadanie dla szkół z naszego terenu, dla kół gospodyń wiejskich. Jest też niedawno, nowa okoliczność, która może być przyczynkiem do tego budzenia Krajny w sanktuarium.
      – Mamy tutaj na całej Kalwarii ziemię przywiezioną z wielu krajeńskich pól. A to za sprawą rolnika z naszej parafii, który, gdy trzeba było przeprowadzić prace ziemne z ukształtowaniem terenu, przywiózł ziemię z Cukrowni w Nakle. I jest to ziemia wypłukana z buraków cukrowych uprawianych na polach Krajny i Kujaw przez krajeńskich i kujawskich rolników. Może to dobry początek, by o tym zacząć głośno mówić?
      Może i ten dzisiejszy koncert kujawskiego zespołu „ŁOCHOWIANIE”, Księże Proboszczu, to także dobry początek nowej tradycji w Byszewie, by do tego Sanktuarium Matki Bożej Byszewskiej – Królowej Krajny – przybywały pielgrzymki, w których zabłysną kolorami polskiego folkloru pątnicy w strojach ludowych. Może zechcą też oni wziąć udział – idąc za wzorem Kaszubów, Górali i choćby Łowiczan – w procesjach Bożego Ciała. Tego serdecznie Ci Matko Boża Byszewska – życzymy, prosząc na koniec Państwa i Księdza Proboszcza, o modlitwę w intencji wszystkich regionalnych pasjonatów, by nigdy nie zabrakło im siły w ochronie ludowych tradycji ich Małych Ojczyzn. Prosimy też o modlitwę w intencji naszych zmarłych i żyjących członków zespołu ‘ŁOCHOWIANIE”…